May 3, 2022 Franklin County Candidates
8 Year Term
Circuit Court Judge-Part 1
Bradley Sherman-R Q
Circuit Court Judge-Part 2
John “Cam” Cameron-R Q
Andrew S. Cunningham-R Q
Circuit Court Judge-Part 3
Justin C. Angel-R Q
Chancellor
Missy Thomas Willis-R Q
District Attorney General
Courtney Lynch-R Q
Mike Taylor-I Q
Public Defender
Ted Engel-R Q
Jeff Harmon-I Q
4 Year Terms
County Mayor
Eddie Clark-I Q
Brian Crisp-I Q
Chris Guess-R Q
Gene F. Snead Jr.-I Q
Dave Van Buskirk-R Q
County Commissioner District 1 Seat A
Monica Baxter Jeffers-R Q
County Commissioner District 1 Seat B
Lydia Curtis Johnson-R Q
County Commissioner District 2 Seat A
William “Billy” Anderson-R Q
Adam P Casey-R Q
County Commissioner District 2 Seat B
Carolyn Montoye Wiseman-R Q
County Commissioner District 3 Seat A
James R. Cantrell-R Q
Reggie Dotson-R Q
Scottie L. Riddle-I Q
County Commissioner District 3 Seat B
Dale Schultz-R Q
County Commissioner District 4 Seat A
Tyler Bauer-R Q
Tyler Henley-R
J. M. Hogan McDonald-I Q
Ricky Tipps-R Q
John W. Skidmore-R Q
County Commissioner District 4 Seat B
Johnny B. Hand Jr-R Q
County Commissioner District 5 Seat A
Bruce D. McMillan-D Q
Brandon Williams-I Q
County Commissioner District 5 Seat B
Spike Hosch-D Q
County Commissioner District 6 Seat A
Barbara A. Finney-D Q
Charles Keller-R Q
County Commissioner District 6 Seat B
Michelle Earle-I Q
Jarad Shetters-R Q
County Commissioner District 7 Seat A
David Eldridge, Jr.-R Q
County Commissioner District 7 Seat B
Grant D. Benere-R Q
Angie P. Fuller-I Q
County Commissioner District 8 Seat A
Glenn T. Summers-R Q
County Commissioner District 8 Seat B
James David Kelley-R Q
County Trustee
Kristie Bell-I Q
Delinda McDonald-R Q
General Sessions Judge
Joseph “Joey” Johnson-R Q
David L. Stewart-I Q
Sheriff
Dean Binkley-R Q
Brian Bear Brewer-I Q
Tim G. Fuller-I Q
Greg King-R Q
Circuit Court Clerk
Robert Baggett-R Q
County Clerk
Tina Clark Sanders-R Q
Annette Sisk-I Q
Register of Deeds
Denise Ingle Marshall-R Q
1st Road Commissioner (Districts 1 & 5)
Johnny R. Hughes-D Q
2nd Road Commissioner (Districts 2 & 7)
Chuck Tipps-D Q
3rd Road Commissioner (Districts 3 & 4)
Bobby R. Clark-D Q
Chris Stines-R Q
4th Road Commissioner (Districts 6 & 8)
Wade Hill-D Q
School Board Member District 1
Floyd Blackwell-D Q
Sandy Schultz-R Q
School Board Member District 3
Linda S. Baggett-R Q
Lance C. Williams-I Q
School Board Member District 5
Sarah Marhevsky-I Q
School Board Member District 7
Ashley Bowers-D Q
Caycee Hanger Roberts-R Q
Constable District 1
Mark A Vanzant-D Q
Constable District 2
Robert Melzer-R
Constable District 3
Troy Gamble-I Q
Scott Truslow-R
Constable District 4
Danny B. Hall-R Q
Constable District 5
Sandy K Gilliam-D Q
Constable District 6
James Rudy McConnell Sr-D Q
Constable District 7
Casey Matlock-R Q
Constable District 8
Ross Peterson-R Q