The primary will be held on May 3, 2022. Independents will not run in May but will run in the county general election August 4, 2022. Early voting will take place April 13-28. Voter registration deadline is April 4, 2022.
COUNTY MAYOR
Judd Matheny – Republican
Margaret Cunningham – Independent
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1 (2 seats)
Helen J. Debellis – Republican
Jimmy Hollandsworth – Republican
Benny Jones – Republican
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2 (2 seats)
Joey Hobbs – Republican
Claude Morse – Republican
Mike Stein – Democrat
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3 (2 seats)
Ashley Kraft – Republican
Laura Cason Nettles – Republican
Rose Ann Carden Smith – Republican
Scarlett Taylor – Republican
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 4 (2 seats)
Tim Brown – Republican
Joseph M. Hodge – Republican
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5 (2 seats)
Pamela Missy Deford – Republican
Bonnie Gamble – Democrat
Tim Morris – Republican
Allen Parton – Republican
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 6 (2 seats)
Terry Hershman – Republican
Jon Holland – Republican
Dennis Hunt – Republican
Bobby H. Bryan – Independent
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 7 (2 seats)
Rosemary Crabtree – Democrat
Jackie A. Duncan – Democrat
Tina Reed – Republican
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 8 (2 seats)
Dwight Miller – Republican
Tim Stubblefield – Republican
Marian Galbraith – Independent
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 9 (2 seats)
Jenna Amacher – Republican
Charles Lynn Sebourn – Republican
Frank C B Watkins – Republican
COFFEE COUNTY SHERIFF
Chad Partin – Republican
Alethia Smart-Rawn – Republican
Danny Ferrell – Independent
Brandon Tomberlin – Independent
COUNTY CLERK
Melissa Northcott Anderson – Republican
Teresa H. McFadden – Independent
DISTRICT ATTORNEY GENERAL
Charles Craig Northcott – Republican
Felicia B. Walkup – Republican
CIRCUIT COURT CLERK
Jenny Anthony – Republican
Josh Morris – Republican
ROAD SUPERINTENDENT
Benton Bartlett – Republican
Scott Hansert – Republican
Ronnie Dale Watts – Democrat
CIRCUIT COURT JUDGE PART 1
William Lockhart – Republican
CIRCUIT COURT JUDGE PART II
Eric J. Burch – Republican
Bobby Carter – Republican
GENERAL SESSIONS JUDGE PART I
Greg Perry – Republican
GENERAL SESSIONS JUDGE PART II
Gerald L. Ewell, Jr. – Republican
Garth Roland Segroves – Republican
PUBLIC DEFENDER
John E. Nicoll – Republican
COFFEE COUNTY TRUSTEE
John Marchesoni – Republican
REGISTER OF DEEDS
Donna Robinson Toney – Republican
COUNTY SCHOOL BOARD SEAT 1
Thomas E. Ballard – Republican
Freda K. Jones – Independent
Gordon Matthews – Independent
COUNTY SCHOOL BOARD SEAT 2
Gary Cordell – Republican
Brent Parsley – Republican
COUNTY SCHOOL BOARD SEAT 3
Jennifer Peacock Hodge – Republican
Josh Frederik – Independent
Brett Henley – Independent
Michael L. Ray – Independent
Kathy Rose – Independent
ROAD COMMISSIONER SEAT 1
Jeff Bush – Independent
ROAD COMMISSIONER SEAT 3
Carolyn Beaty Duke – Republican
James Randy Kennedy – Independent
ROAD COMMISSIONER SEAT 4
James Jamie Weaver – Independent
MANCHESTER SCHOOL BOARD
Travis Hillis – Republican
Lisa Lovelady Gregory – Independent
Prater Powell – Independent
TULLAHOMA SCHOOL BOARD
GiGi Robison – Republican
Sid Hill – Independent
CONSTABLE SEAT 1
Milton Stanley – Independent
CONSTABLE SEAT 2
Carl D. Wilson – Independent
CONSTABLE SEAT 3
Brian D. Coate – Democrat
James V. Sanders Jr. Republican