Veterans of Foreign Wars, All-American Post 10904, in Manchester, will host a District special Awards night on Monday, February 13, 2023, at the Coffee County Veterans building.
Those to be honored are from Posts throughout the District, including VFW Posts from Manchester, Fayetteville, Lewisburg, Shelbyville, McMinnville, Pulaski, Murfreesboro, and Winchester.
The event will recognize several individuals in the local community who have supported veterans, their families, or programs with which the VFW is affiliated.
Awards for the Post and District winners in this year’s Patriot Pen and Voice of Democracy essay competitions will be presented. Also receiving awards will be the educators selected to receive the VFW Smart/Maher Teacher of the Year awards.
The awards given out are as follows:
VFW Veterans Military Support Appreciation Awards:
Gayle Van Hoosier
Monica Clark
Lou Brewer
Mike Anderson
Teacher of the Year Awards – Elementary, Middle, and High School levels:
Allison Beachboard – College Street Elementary School
Landon Spangler – Westwood Middle School
Sharon Saylor – South Middle School
Erica Peterson – Coffee County Central High School
Jeffrey Gaylord – Blackman High School
Patriots Pen Essay Award Winners – Grades 6-8th:
Alexandra Famularo; Westwood Middle School – First place Post
Carter Bell; Westwood Middle School – Second place Post and Fourth place District
Azariah Zagone; Temple Baptist School – Third place Post and District
Bella Follis; Temple Baptist School – Second place District and Fourth place Post
Jack Reed; East Middle School – First place District
Bennett Sanders; Westwood Middle School – Honorable Mention
Blaine Weaver; Temple Baptist School – Honorable Mention
Jules Ferrell; Westwood Middle School – Honorable Mention
Voice of Democracy Essay Award Winners – Grades 9-12th:
Scotland Stewart; Franklin County High School – First place District
Christopher Rodrigues; Comenius High School – Third place District
Ruby Lawson; Temple Baptist School – First place Post and Second place District
Hannah Ryan; Temple Baptist School – Second place Post
Rylee Bachyrycz; Temple Baptist School – Third place Post and Fourth place District
Quintic Robinson; Temple Baptist School – Fourth place Post
Hannah Louden; Highland Academy – Honorable Mention
Megan Fibelkorn; Temple Baptist School – Honorable Mention
James Farless; Temple Baptist School – Honorable Mention